• Aktualności

            • Bezpieczna Droga z GDDK i A

            • W styczniu wszystkie klasy wzięły udział w zajęciach promowania wiedzy z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Naszą szkołę odwiedzili pracownicy GDDK i A. Celem spotkania było kształtowanie odpowiednich postaw i zachowań w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD).

              Specjalnie z myślą o naszych uczniach, przygotowano serię filmów animowanych, które w prosty i przystępny sposób pokazały m.in. jak zachować się na przejściu dla pieszych, podczas jazdy samochodem, stworzyć korytarz życia czy być widocznym na drodze w trudnych warunkach pogodowych. Pokazano  też, jak stosować jazdę na suwak oraz jakie mogą być skutki nadmiernej prędkości na drodze czy też rozkojarzenia spowodowanego używaniem telefonu komórkowego.

            • Wiwat Konstytucja !

            • Pod takim hasłem klasa 4a przygotowała przedstawienie z okazji wita Konstytucji 3 Maja, które mogli obejrzew pitek wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami i Dyrekcj. Najmłodsi dowiedzieli si, jak wygldało ustanowienie konstytucji, jakie prawa zawierała i jak doszło do jej podpisania. Podczas wystpu moglimy zobaczywspaniały i emocjonujcy wystp zaborców Austrii, Rosji i Prus oraz samej bronicej siPolski. Na scenie pojawił sinawet król Stanisław August Poniatowski, który wyjanił, jak powstała konstytucja. Nie zabrakło wierszy o Polsce i elementów historycznych. Całość dopełniło wspaniałe wystpienie szkolnego chóru oraz uczniów klas pierwszych i drugich, którzy przygotowali na tokazjpiosenki o naszej ojczynie.

            • Międzynarodowy Dzień Tańca

            • Międzynarodowy Dzień Tańca, który przypada na 29 kwietnia, to wielkie święto wszystkich tancerzy i miłośników tańca. Z tej okazji szkoła tańca RISING STARS zorganizowała pokaz tańców towarzyskich. Licznie zgromadzeni uczniowie mogli podziwiać najpiękniejsze tańce towarzyskie, jak walc, cha-cha, rumba czy samba w wykonaniu młodych adeptów tańca z naszej szkoły. Pokaz został przygotowany przez Adriannę i Michała Kuleszów, instruktorów ze szkoły RISING STARS, którzy od lat prowadzą zajęcia taneczne w naszej szkole.

            • Międzynarodowy Dzień Ziemi

            • 27 kwietnia w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi, uczniowie z klasy VIII przygotowali występ teatralny pt. "Sąd nad Człowiekiem". Podczas przedstawienia uczniowie wcielili się w rolę współczesnego człowieka, który zostaje sądzony za niszczenie swojej planety oraz w postaci żywiołów i ich największych zagrożeń. Spektakl w barwny i obrazowy sposób zachęcił młodych widzów do właściwego funkcjonowania i zmiany postrzegania na temat ochrony środowiska. W drugiej części obchodów odbył się Quiz Przyrodniczy. Dwie drużyny "Gadów" i "Płazów" odpowiadały na pytania z zakresu wiedzy o parkach, rezerwatach i pomnikach przyrody. Rywalizacja była zacięta i wyrównana, bowiem wszyscy uczniowie wykazali się obszerną wiedzą przyrodniczą. Odbyło się także rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na plakat promujący Dzień Ziemi 2023. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za doskonałą zabawę.

            • Wybraliśmy Logo Naszej Szkoły

            • W ostatnim czasie zorganizowano w naszej szkole konkurs na najlepszy symbol graficzny (logo). Naszym wyborem jest logo pani Kingi Niegowskiej. Projekt przedstawia budynek szkoły otoczony wieńcem drzew, które w symboliczny sposób wyrażają szacunek dla lasu oraz dziedzictwa naszej patronki prof. Jadwigi Kobendzy. Serdecznie Gratulujemy!

            • Dzień bez Plecaka

            • 19 kwietnia samorząd uczniowski zorganizował Dzień bez Plecaka. Uczniowie mieli przynieść książki i inne akcesoria w… czymś, co zastąpi im plecak. Zobaczcie jak poradzili sobie, gdy nie można wziąć plecaka.

            • Certyfikat Jakości Kształcenia dla naszej szkoły

            • Brawo! Nasza szkoła otrzymała Certyfikat Jakości Kształcenia dla szkół, które osiągnęły wysokie wyniki w nauczanioraz za zaangażowanie w tworzenie wyjątkowych warunków edukacyjnych dla uczniów. 

            • II edycja warsztatów po KPN w ramach promocji dziedzictwa naszej patronki prof. Jadwigi Kobendzy

            • Rodzice, Uczniowie rozpoczynamy II edycję terenowych warsztatów po Kampinoskim Parku Narodowym dla uczniów z klas V-VIII.

              W tym roku temat przewodni to „Kampinoskie krajobrazy” najpiękniejsze i przyrodniczo najcenniejsze miejsca w Kampinoskim Parku Narodowym – obszar ochrony ścisłej „Sieraków”. Warsztaty bezpośrednio w naturze pozwolą zapoznać się wszystkim uczestnikom z dziedzictwem Naszej patronki prof. Jadwigi Kobendzy.

              Temat „Kampinoskie krajobrazy”
              Trasa: Sieraków - Stary Dąb - Na Miny - Spółkowa Góra - Łomiankowska Droga - Sieraków
              9 km, czas: do 4 godzin


              Część trasy wycieczki prowadzi skrajem jednego z najstarszego i zarazem największego w KPN obszaru ochrony
              ścisłej - Sieraków, ukazując obszary leśne wschodniej części Puszczy Kampinoskiej.
              Omawiane zagadnienia:
              - znaczenie obszarów ochrony ścisłej dla zachowania bioróżnorodności,
              - rozpoznawanie podstawowych gatunków drzew i krzewów,
              - typy lasów rosnących na obszarze Puszczy Kampinoskiej,
              - łańcuch pokarmowy (przybliżenie pojęć: producent, konsument, destruent, piramida pokarmowa),
              - przyroda w obliczu antropopresji,
              - pozytywne i negatywne skutki ingerencji człowieka w krajobraz,
              - elementy składowe krajobrazu i zachodzące między nimi zależności,
              - typy krajobrazów: krajobraz pierwotny, naturalny, kulturowy i zdewastowany,
              - estetyka i piękno krajobrazu,
              - korytarze ekologiczne, ich rola i znaczenie,
              - znaczenie terenów otwartych dla zachowania bioróżnorodności oraz walorów krajobrazowych Puszczy
              Kampinoskiej.


              Harmonogram wycieczek:
              18.04 - kl. 5A
              26.04 - kl. 5B
              22.05 - kl. 6A i 6B
              30.05 - kl. 8B
              7.06 – kl. 8A

              Dla młodszych klas zorganizowano pogadanki z leśnikiem na terenie szkoły:

              03.04- kl. 0-2

              24.04- kl. 3-4


              Serdecznie dziękujemy @ANNA DOBERSKA za inicjatywę, wsparcie i organizacje razem z @KPN wycieczek dla Naszych Uczniów!

            • RODZICE CHWALIMY SIĘ !! UNIHOKEJ

            • Jest Nam niezmiernie miło poinformować, że otrzymaliśmy grant w wysokości 3000 pln na zakup dodatkowego kompletu do gry w UNIHOKEJA w ramach projektu wolontariatu pracowniczego organizowanego przez Fundację CITY HANDLOWY im. LEOPOLDA KRONENBERGA.

              Dziękujemy w szczególności Naszej Mamie Joannie Trzepłace za inicjatywę, przygotowanie wniosku i wsparcie całego procesu w pozyskaniu środków.

              W ramach działań zostanie zakupiony sprzęt i wolontariusze przeprowadzą warsztaty wspólnie z nauczycielami od wychowania fizycznego nauki gry w unihokeja dla uczniów klas 1- 3 . Wiemy, jaką gra cieszy się popularnością w Naszej szkole wśród uczniów i chcemy aby już na etapie nauczania początkowego dzieciaki w Naszej szkole zdobywały umiejętności gry w unihokeja.

              Chcielibyśmy aby projekt był kontynuowany w kolejnych latach – poprzez zorganizowanie cyklicznych zawodów w ramach rozgrywek klasowych o puchar Dyrektora Szkoły i Rady Rodziców dla różnych grup wiekowych w szkole.

            • Z wizytą w Centrum Folkloru Polskiego "Karolin"

            • W ramach programu "Kulturalna Szkoła na Mazowszu" w dniu 17 marca br. roku dzieci z klas 2a i 3b odwiedziły Centrum Folkloru Polskiego "Karolin", które w sposób barwny i angażujacy przedstawia folklor współczesnych ziem polskich oraz polską kulturę narodową. W poszczególnych salach ekspozycyjnych uczniowie zapoznali się z barwnym i róznorodnym folklorem Pomorza, Warmi, Mazur, Podlasia, Mazowsza, Wielkopolski, Kujaw, Śląska i Małopolski. Na ekspozycji stałej dzieci poznały historię i dorobek zespołu "Mazowsze", który jako "Perła w Koronie Rzeczpospolitej" oraz "Ambasador Kultury Polskiej", przez ponad 70 lat swojej działalnosci oczarowuje i podbija świat. Warsztaty taneczne z artystami Zespołu "Mazowsza" skradły serca naszych uczniów! Niegdyś w tradycyjnych tańcach i zabawach uczestniczyli wszyscy mieszkańcy wsi, niezaleznie od wieku, tym razem- nasi uczniowie. Jak dawniej bawiono się na polskich wsiach? Jakie były ulubione melodie w dzieciństwie naszych i pradziadków? To wszystko czekało na nas w Centrum Folkloru Polskiego. Wycieczkę uważamy za udaną, chętnie pojechalibyśmy na nią jeszcze raz. 

            • Święta Wielkanocne

            • 5 kwietnia z okazji zbliżających się świąt wielkanocnych uczniowie klas V przygotowali wystąpienie na temat zwyczajów wielkanocnych na świecie. Prezentacja przybliżyła kolegom i koleżankom różne sposoby obchodzenia tych świąt w innych krajach.  Uczniowie dowiedzieli się jakie są tradycyjne potrawy podawane w tym czasie oraz jakie rytuały i zwyczaje wielkanocne wykonuje się za granicą aby uczcić te święta. Wystąpienie było bardzo interesujące i wzbogaciło wiedzę uczniów na temat świąt wielkanocnych.

            • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

            • W poniedziałek 3.04 obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W tym roku postanowiliśmy nieco bardziej praktycznie przybliżyć naszym uczniom świat zmysłów, ich oddziaływania w różnych sytuacjach. Porozmawialiśmy również o tym jak widzą świat osoby z autyzmem, co je zaciekawia, co zadziwia, z czym mogą mieć trudności. Dla wszystkich uczniów przygotowaliśmy ścieżkę sensoryczną tak aby mogli poczuć działanie swoich zmysłów: wzrok, słuch, węch, dotyk. Dołączyliśmy do tego zadania związane z koordynacją i ruchem. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem pokonywali wszystkie stacje naszej ścieżki co zostało zakończone sukcesem w postaci otrzymania pieczątki. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele bawili się znakomicie :)

            • DZIĘKUJEMY #bnpparibas ! za zaufanie i przyznanie finansowania dla Naszych działań !

            • Rodzice – Chwalimy się !

              Mamy przyjemność poinformować, że Nasza Szkoła otrzyma grant na realizację zadań związanych z promocją Patronki prof. Jadwigi Kobendzy w ramach projektu organizowanego przez BNP PARIBAS - II edycji akcji „Gdzie są nasze patronki”!

              Wysokość grantu 15 000 pln.

              W ramach działań przewidziane są m.in. warsztaty, konkursy wewnątrzszkolne promujące dziedzictwo Kobendzy, przygotowanie materiałów promujących patronkę i urządzenie kącika pamięci. Szczegóły już wkrótce 

            • Klasy 3a i 4a już wiedzą... Taki mamy klimat :)

            • 30 marca 2023 roku klasy 3a i 4a wybrały się na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego w Powsinie.

               

              Uczniowie mieli szansę poznać roślinność charakterystyczną dla różnych stref klimatycznych, poczuć na własnej skórze co oznacza klimat suchy, tropikalny i umiarkowany ... i zdecydować, który z nich najbardziej im odpowiada.

               

              Sympatyczna wycieczka, podczas której zobaczyliśmy m.in. wielu egzotycznych przedstawicieli flory, roślinny żywiące się owadami, liczne cytrusy rosnące na wyciągnięcie ręki i gigantyczne kaktusy. Zaznaliśmy też sporej dawki ruchu pokonując "góry" i szukając oznak wiosny.

               

              Przekonaliśmy się, że naprawdę  już przyszła :)

            • Pierwszaki w poszukiwaniu wiosny!

            • 27 marca uczniowie klas 1a i 1b udali się na wyprawę do Ogrodu Botanicznego w Powsinie. Podczas spaceru dzieci dowiedziały się jakie zmiany nastąpią jeżeli zmieni się klimat. Poznali rośliny, które rosły na terenie obecnej Polski w minionych erach, dowiedzieli się, czemu nie przetrwały i czemu znów można je uprawiać w OB. Poznali też gatunki, które być może będą tworzyć szatę roślinną po zmianach klimatu. Wycieczka była pouczającą lekcją, a spacer po ogrodzie dostarczył nam wielu przyjemnych wrażeń :)

            • Dzień Języków Obcych

            • Jak co roku pierwszego dnia wiosny świętujemy w naszej szkole Dzień Języków Obcych.

              Zarówno dzieci klas młodszych jak i starszych prezentowały swoje zdolności językowo-artystyczne, ale największą i najbardziej wyczekiwaną konkurencją był konkurs kulinarny, na którym prezentowano tradycyjne dania kuchni krajów anglojęzycznych, a w klasach starszych również państw niemieckojęzycznych.

              Wiele pozytywnych emocji wzbudziły także prezentacje skeczów - klasy 4-8 oraz przedstawienie przygotowane przez klasę 3b podczas którego nasi uczniowie świetnie posługiwali się językiem angielskim i niemieckim oraz wykazali się dużymi talentami aktorskimi! Brawo dla wszystkich odważnych uczestników!

              Odbyły się także konkursy:

              - na najpiękniejszy kapelusz irlandzkiego skrzata, klasy 1-3,

              - na najlepsze przebranie za irlandzkiego skrzata, klasy 0a i 0b,

              - bitwa na słówka w której wyłoniono MISTRZA SŁÓWEK, KLAS 0, 1, 2, 3

              - piosenki na etapie szkolnym You can sing, kl. 3-8

              - plastyczno-językowy: Zielona Irlandia oraz  Najpiękniejsze miejsca wypoczynkowe Austrii i Szwajcarii, kl. 4-8

              Wszystkim dopisywał dobry humor, a na koniec zostały wręczone nagrody za najlepsze osiągnięcia w w.w. konkursach.

              Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za zasponsorowanie nagród i upominków dla zwycięzców!

            • Renaturalizacja parku gminnego w Starych Babicach

            • W grudniu ubiegłego roku, dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
              i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Gmina Stare Babice zrealizowała zadanie pn. Renaturalizacja części parku gminnego w Starych Babicach – jako przykład podniesienia poziomu wiedzy społeczeństwa na temat fauny i flory występującej na terenie województwa mazowieckiego”.
               

              Celem zadania było:

              • podniesienie poziomu wiedzy społeczności lokalnej oraz turystów ze wszystkich grup wiekowych na temat lokalnie występującej fauny i flory, istniejących powiązań przyrodniczych oraz bioróżnorodności;
              • wzrost świadomości ekologicznej i budowanie postaw proekologicznych w społeczności lokalnej oraz wśród dzieci w wieku szkolnym;
              • zwiększenie udziału roślin gatunków rodzimych na terenach zieleni urządzonej (park gminny);
              • poprawa warunków życia lokalnie występujących gatunków ptaków, płazów i owadów
              • W ramach zadania wykonane zostały następujące działania:

              -przeprowadzenie renaturalizacji części parku gminnegopoprzezwykonanienasadzeń roślinności gatunków rodzimych występujących w Gminie Stare Babice,

              - utworzeniemiejsc do rozwoju bioróżnorodności (hotele dla owadów, próchnowisko),

              - zamontowanie tablic edukacyjnych, dzięki którym można dowiedzieć się, co kryje się w starym drzewie oraz poznać gatunki roślin rodzimych występujących na naszym terenie,

              - wytyczenie ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej prowadzącej po istniejącej i nowo powstałej infrastrukturze,
              - zamontowanie tabliczek z oznaczeniem nazw posadzonych gatunków roślin,
              - organizacja ogólnodostępnego pikniku ekologicznego w postaci warsztatów budowania karmników dla ptaków lub hoteli dla owadów.

              Niebawem, gdy rośliny zaczną budzić się do życia, można będzie podziwiać efekty realizacji projektu w pełnej krasie, a już teraz zachęcamy do spacerów po parku i odwiedzenia miejsca realizacji tego zadania (część parku przy rzeźbie „Pojedynek Bohuna z Wołodyjowskim”).