• WYBORY PATRONA

          • prof. Simona Kossak

          • 1. Jakie przesłanie niesie postać kandydata?

            Wrażliwości na los zwierząt i działań na rzecz ochrony przyrody, które musimy zachować dla przyszłych pokoleń, jako dobro nadrzędne, do którego mamy wszyscy prawo, które mamy wszyscy chronić i pielęgnować przed nieprzemyślanymi poczynaniami ludzi.

            2. Co wyróżnia kandydata spośród innych?

            Szczególnie cenna była jej niezwykła aktywność informacyjno-edukacyjna oraz dydaktyczna. Swoją interdyscyplinarną wiedzą dzieliła się w wielu publikacjach oraz w czasie spotkań młodzieżą i mieszkańcami Białostocczyzny. Od 2001 roku prowadziła audycje w Radio Białystok, poświęcone popularyzowaniu wiedzy przyrodniczej, a także liczne wystąpienia telewizyjne oraz autorskie filmy. Brała czynny udział w szkoleniach z udziałem pracowników Lasów Państwowych, parków narodowych i pozarządowych organizacji ekologicznych.

            Swoją nieocenioną wiedzę przyrodniczą chciała przekazywać młodzieży, dlatego podjęła się roli nauczyciela akademickiego w Zamiejscowym Wydziale Zarządzania Środowiskiem Politechniki Białostockiej. Przekazywała materiały do młodzieżowych domów kultury. Jako profesor wykładała dwa przedmioty: ekologię i ekofilozofię na kierunku ochrona środowiska. Zajęcia ze studentami prowadziła z pasją. Jako wykładowca oraz promotor i recenzent prac dyplomowych cieszyła się ogromnym szacunkiem i uznaniem studentów. W zespole kadry dydaktycznej Wydziału była uważana za osobę, do której zawsze można było się zwrócić o radę i pomoc.

             Bezkompromisowy pogląd na temat dóbr naturalnych naszej Ziemi Ojczystej

            „..której obecne pokolenie Polaków nie jest właścicielem, lecz zaledwie depozytariuszem, którą ma obowiązek przekazać w stanie niepogorszonym dzieciom i wnukom”*

            *[Adam Wajrak, "Pani Simona z Puszczy", wyborcza.pl, 17 marca 2007]

            Kobieta, spełniająca swoje marzenia, podążająca za tym w co wierzyła i czemu poświęciła się bez reszty.