• Pierwsze zajęcia w ramach projektu "Kreatywna szkoła"

• 13.11.2020 10:57
        • W ramach projektu Kreatywna szkoła odbyły się pierwsze zajęcia laboratorium przyrodniczego, języka angielskiego i redakcji gazetki szkolnej. Biorą w nich udział uczniowie klas czwartych i szóstych.
        • W zajęciach Laboratorium przyrodniczego odbyły się lekcje z chemii, biologii i geografii, w których udział brali uczniowie klasy 6a.

Na zajęciach z chemii uczestnicy pod opieką p. Aleksandry Szymańskiej zapoznali się z  metodą doświadczenia, zaznajomili ze sprzętem laboratoryjnym oraz zapisem doświadczenia chemicznego. Obejrzeli i narysowali szkoło chemiczne. Wspólnie też wykonali proste doświadczenie (sprawdzili odczyn wodnego roztworu wodorotlenku sodu za pomocą wskaźnika – fenoloftaleiny i porównali go z odczynem wody) i opisali je wg poznanego schematu.

Zajęcia z geografii zostały zatytułowane Czy układ Słońce, Ziemia, Księżyc ma wpływ na życie na Ziemi? Przeprowadził je p. Artur Majer.

Na początku spotkania uczniowie, pracując metodą burzy mózgu, próbowali rozstrzygnąć, jakie są skutki obiegowego i obrotowego ruchu Ziemi. Następnie uczestnicy w krótkiej inscenizacji  ,,wcielali się” w rolę Słońca i Ziemi. Poruszali wokół siebie, prezentując ruch Ziemi wokół Słońca. Kolejnym punktem był pokaz z wykorzystaniem pomocy dydaktycznej- tellurium (przyrząd będący modelem ruchówZiemi i Księżyca względemSłońca, służący do pokazywania oświetlenia Ziemi w różnych porach dnia i roku, faz Księżyca, zaćmień Słońca i Księżyca). Na koniec uczniowie  samodzielnie korzystali z tellurium, poznając układ Słońce-Ziemia-Księżyc.

W ramach zajęć z laboratorium biologicznego przeprowadzonego przez p. Wandę Wiśniewską uczniowie przeprowadzili doświadczenia z organizmami jednokomórkowymi. Przy użyciu mikroskopu rozwiązywali problem badawczy "Czy zmiana zasolenia wpływa na ruch protestów?".

Uczniowie z klas czwartych odbyli trzy lekcje z j. angielskiego z p. Marleną Oszczyk. W ich trakcje uczestnicy nauczyli się, jak  zamawiać jedzenie w restauracji, odpowiadać na pytania kelnera (oczywiście w języku Szekspira).  Wykorzystali tę umiejętność, odgrywając w grupach scenki z użyciem eksponatów. Był to czas nie tylko zdobywania nowej wiedzy, ale także świetnej zabawy.