prof. Jadwiga Kobendza
1. Jakie przesłanie niesie postać kandydata?
Jako geografka, geomorfolożka, dydaktyk, a przede wszystkim współzałożycielka Kampinoskiego Parku Narodowego, promowała ekologiczną postawę wobec otaczającej nas przyrody. Szczególnie poszanowania drzew, roślin jako ważnych mieszkańców naszej planety oraz gleby, jej struktury i istotę jej ochrony.
Udowadnia, że pozycja kobiety w świecie naukowym ma bardzo duże znaczenie, nawet w tak trudnych powojennych czasach w jakich żyła. A świadectwo jej działań-KPN, powinno stanowić dla przyszłych pokoleń wzór do naśladowania.
Edukowała dzieci po ewakuacji z Warszawy w latach 1915-1918 w polskiej szkole w Moskwie, po wojnie uczyła w gimnazjum im. Rudzkiej i szkole Rentalerowej.
Po 1947r gromadzi materiały niezbędne do utworzenia Zakładu Geografii Ekonomicznej, który był zalążkiem Instytutu Geografii UW. Dla instytutu wykorzystuje cały ogrom energii oraz swoje znajomości w świecie nauki, urzędów, a także prywatnych kontaktów. Propagując praktyczną naukę, tworzy i wdraża konsekwentny i jednolity plan ćwiczeń i praktyk terenowych. Edukacja społeczeństwa, szczególnie Warszawy i okolic była jednym z filarów utworzenia Kampinoskiego Parku Narodowego.
2. Co wyróżnia kandydata spośród innych?
Działalność naukowa, dydaktyczna oraz promocja ruchu krajoznawczego, w postaci odpowiedzialnej turystyki, co jest tak aktualnym tematem, w świetle doniesień płynących z KPN o zadeptywaniu chronionej w nim przyrody.