• Innowacje

• Innowacje pedagogiczne w roku szkolnym 2020/2021

• 10.11.2020 13:14
        • W roku szkolnym 2020/2021 w naszej szkole w klasach I-III oraz w oddziałach przedszkolnych realizujemy następujące innowacje pedagogiczne:

• Oswajamy emocje
          • Przedszkolni chemicy - przez małe eksperymenty do dużej wiedzy
          • Angielski na co dzień
          • CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki
          • Matematyka - w codziennym życiu smyka
          • Oswajamy emocje

Zajęcia prowadzi w świetlicy szkolnej pani Kinga Niegowska. Odbywają się  jeden-dwa razy w miesiącu.

W każdym miesiącu tematem spotkań jest inna emocja:

- listopad – złość,

- grudzień - smutek,

- luty -  strach,

- marzec – zazdrość,

- kwiecień – wstyd,

- maj – radość.

Podczas zajęć dzieci rozmawiają na temat konkretnej emocji. Zastanawiają się: w jakich sytuacjach się pojawia,  jak ją rozpoznać, czym się objawia, jak nad nią zapanować itp. W rozmowie pomagają im czytane przez nauczyciela teksty literackie (np. Wojciecha Kołyszki i Jovanki Tomaszewskiej). Dopełnieniem dyskusji jest praca plastyczna, przedstawiająca daną emocję.

Zajęcia te mają pomóc uczniom w rozpoznawaniu własnych uczuć oraz radzeniu sobie z nimi.

• Przedszkolni chemicy – przez małe eksperymenty do dużej wiedzy

Innowacja została wprowadzona w oddziale przedszkolnym przez panie: Malwinę Godlewską i Aleksandrę Urbaniak.

Jej głównym celem jest rozbudzanie u dzieci ciekawości poznawania otaczającego świata przyrody, nauczenie prowadzenia obserwacji, zadawania pytań i wyciągania trafnych wniosków z przeprowadzonych doświadczeń, eksperymentów oraz zjawisk przyrodniczych.

Raz lub dwa razy w miesiącu nauczyciel przeprowadza doświadczenie, z którego jego wychowankowie powinni wyciągnąć odpowiednie wnioski. Podczas zabaw badawczych i eksperymentów dzieci w urozmaicony sposób zdobywają wiedzę i doświadczenia. Dodatkowo rozwijają koordynację manualno-wzrokową oraz kształtują umiejętności społeczne. Doskonalą także kompetencje językowe poprzez opisywanie zaobserwowanych zjawisk.

• Angielski na co dzień

Innowacja została wprowadzona w oddziałach przedszkolnych przez nauczycieli:

- Elizę Godos, Ewę Wesołowską (0a),

- Alicję Janus (0b).

Projekt  jest stałym elementem pracy nauczyciela języka we współpracy z wychowawcą prowadzącym grupę. Zakłada codzienny kontakt przedszkolaków z językiem angielskim podczas nauki, zabawy, posiłków, czynności organizacyjno-porządkowych oraz higienicznych. Został skorelowany z programem języka angielskiego w przedszkolu, a treści edukacji językowej pokrywają się z aktualnie realizowanymi treściami treści edukacji wyznaczonymi  przez program języka angielskiego oraz z treściami realizowanymi podczas zajęć w przedszkolu.

Dzieci przyswajają sobie język angielski w czasie śpiewania piosenek, recytacji krótkich wierszyków, powtarzania rymowanek, zabaw ruchowych i krótkich inscenizacji.

• CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki

Jest to międzynarodowy projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III autorstwa Honoraty Szaneckiej. W jego ramach prowadzone są lekcje w klasach I-II przez nauczycieli:

- Agnieszkę Kobusińską (1a),

- Paulinę Kober, Iwona Żółcińska (2a),

- Karolinę Ziułkowską, Martynę Buczkowską (2b).

Odbywają się raz w miesiącu podczas zajęć edukacji wczesnoszkolnej.

Ich celem jest:

- rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej,

- rozwijanie aktywności czytelniczej,

- doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania,

- zachęcanie rodziców do czytania dzieciom,

- wzmacnianie więzi ze środowiskiem przyrodniczym.

Realizacja projektu podzielona została na trzy moduły:

• I MODUŁ – jesienny: Mała chmurka w krainie drzew,
          • II MODUŁ-  zimowy: Mała chmurka w krainie śniegu,
          • III MODUŁ – wiosenny: Mała chmurka w krainie słońca

W każdym z modułów klasa wybiera jedną spośród zaproponowanych przez nauczyciela lektur.  Następnie jest ona czytana przez nauczyciela, zaproszonego gości lub samodzielnie przez uczniów. Po zapoznaniu się z jej treścią dzieci wykonują co najmniej cztery zadania z nią związane.

• Matematyka – w codziennym życiu smyka

Innowacja ta została wprowadzona w klasach trzecich. Jest realizowana raz w tygodniu podczas zajęć edukacyjnych przez panie:

- Marzeną Furmankiewicz (3a),

- Iwonę Gas (3b).

Założenia innowacji są skorelowane z celami zawartymi w podstawie programowej kształcenia ogólnego oraz edukacji wczesnoszkolnej. Program łączy czynnościowe nauczanie matematyki z aktywnością plastyczną, konstrukcyjną i komputerową oraz kulinarną, muzyczną i ruchową. Jego istotą jest ukazanie dziecku, jak bardzo umiejętności matematyczne są potrzebne człowiekowi w codziennym życiu.

Podczas zajęć uczniowie dowiadują się, jak matematykę wykorzystują przedstawiciele różnych zawodów, trenują projektowanie i wyobraźnię przestrzenną. Mogą również zobaczyć, jak wygląda praca w różnych profesjach, co pozwoli im świadomie rozwijać się w wybranej dziedzinie.