• Ogłoszenia

• Komunikat Wójta Gminy Stare Babice dot. dystrybucji jodku potas

• 07.10.2022 10:28
        • Zgodnie z wytycznymi Wojewody Mazowieckiego informuję, że na terenie Gminy Stare Babice w momencie zagrożenia skażeniem radiacyjnym, będą utworzone punkty wydawania preparatu jodku potasu.

Dystrybucja tabletek z jodkiem potasu rozpocznie się w momencie zagrożenia na polecenie Wojewody Mazowieckiego.

W chwili obecnej zagrożenie skażeniem radiacyjnym nie występuje, a podejmowane działania i przekazywane informacje mają wyłącznie charakter prewencyjny. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki.

Lokalizacja punktów wydawania preparatu jodku potasu:

1. Centrum Medyczno – Rehabilitacyjne SORNO w Starych Babicach, ul. Rynek 21

(dla mieszkańców Blizne Jasińskiego, Blizne Łaszczyńskiego, Latchorzew, Lubiczów, Kwirynów, Janów i Klaudyn)

1. Centrum Medyczne ARNICA w Starych Babicach, ul. Rynek 10

(dla mieszkańców Stare Babice i Nowe Babice)

1. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej MEDICOR w Borzęcinie Dużym, ul. Warszawska 818

(dla mieszkańców Borzęcin Duży, Borzęcin Mały, Topolin, Zalesie, Wierzbin, Wojcieszyn, Mariew, Stanisławów, Buda)

1. Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji Stare Babice w Zielonkach Parceli, Południowa 2B

(dla mieszkańców Zielonki Wieś, Zielonki Parcela, Lipków, Koczargi Stare i Koczargi Nowe)

1. Publiczne obiekty szkolne i przedszkolne dla których organem prowadzącym jest Gmina Stare Babice

(wyłącznie dla uczniów i dzieci przedszkolnych w czasie funkcjonowania placówek)

1. Niepubliczne obiekty szkolne i przedszkolne dla których organem rejestrującym jest Gmina Stare Babice

Zasady odbioru preparatów jodowych w punktach wydawania na terenie Gminy Stare Babice

1. Do punktu wydawania preparatów należy zgłosić się z aktualnym dokumentem tożsamości (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy).
          2. Wydawanie preparatów jodowych następuje wyłącznie osobom dorosłym  do 60 roku życia.
          3. Wydawanie preparatów jest jednorazowe.
          4. W pierwszej kolejności preparaty jodowe będą wydawane osobom zameldowanym / zamieszkującym gminę Stare Babice.
          5. Jedna osoba może otrzymać dowolną ilość tabletek dla członków rodziny po udokumentowaniu ilości członków rodziny poprzez złożenie oświadczenia (plik do pobrania).
          6. Wydawanie preparatów jodowych będzie następowało zgodnie z kolejnością zgłoszenia się do punktu.
          7. Wszelkie próby destabilizacji wydawania preparatów rozwiązywać będą patrole Policji i Straży Gminnej.

Grupa ryzyka i dawkowanie tabletek jodowych w poszczególnych grupach:

• Noworodki do 1 miesiąca życia ( 12,5 mg jodu - ¼ tabletki)
          • Dzieci w wieku od 1 miesiąca do 3 lat ( 25 mg jodu - ½ tabletki)
          • Dzieci w wieku od 3 lat do 12 lat ( 50 mg jodu - 1 tabletka)
          • Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat  (do 60 lat) ( 100 mg jodu - 2 tabletki)
          • Kobiety w ciąży i karmiące piersią w każdym wieku ( 100 mg jodu - 2 tabletki)

O ewentualnych zmianach dotyczących dystrybucji preparatów jodowych będziemy Państwa informować na bieżąco.

Do pobrania:

Kamil Sagan