10 czerwca uczniowie klas 0a, 0b oraz 2a udali się na wycieczkę do Stajni Wilga. Razem z animatorami poznali kulturę Indian. Wycinali i ozdabiali papierowe pióropusze, malowali twarze w indiańskie barwy, poznawali sposób budowania tipi oraz tworzyli plemienne totemy, a także strzelali z łuku na przyssawki. Były również zabawy indiańskie, takie jak wyścigi jaszczurek, polowanie na bizony, równoważnia czy rzut lassem. Dzieci miały też okazję przejechać się bryczką oraz wspólnie odnaleźć skarb, który po wypłukaniu okazał się prawdziwym złotem. Całą wycieczkę zakończyło wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek.
Aktualności
Stajnia Wilga
- 6
II Wielki Festyn Rodzinny
- 26
8 czerwca (sobota) 2019 roku odbył się II Wielki Festyn Rodzinny w naszej Szkole. W tym roku inaczej niz w zeszłym na scenie zagrali rodzice. Przedstawienie Teatru Rodziców pt. "Kopciuszek na wesoło" obejrzeli licznie zgromadzeni goście. Występ wzbudzał uśmiech nie tylko u dzieci ale również u zgromadzonych rodziców. Reżyserami przedstawienia były panie Marzena Furmankiewicz i Martyna Sotomska. Po przedstawieniu o godzinie 11:00 wszyscy udali się na halę sportową i boisko szkolne aby tam korzystać z atrakcji. Przygotowano m.in.: kulę zorbingową, mega dmuchaną zjeżdżalnie, ściankę wspinaczkową, bańki mydlane. W środku natomiast każda z klas przygotowała stanowisko bajkowe gdzie można było: pomalować włosy i twarz, postrzelać z łuku, zrobić morskiego Slime'a, stworzyć swój pióropusz, zrobić tatuaż i wiele innych. Panie Karolina Ziułkowska i Paulina Kober czestowały domowymi wypiekami w kawiarence. O godzinie 12:00 uczniowie wzieli udział w pokazach naukowych "Pokazy bez skazy" - ciekły azot zrobiły na dzieciach piorunujące wrażenie. Przez cały czas w festynie udział brała OSP Borzęcin Dużym ochładzając przybyłych wodą w tak ciepły dzień.
Spotkanie z biblioteklarzem
6 czerwca do naszej szkoły zawitała Bibliotekarka z walizką - pani Urszula Hoczyk, która w ciekawy sposób zachęcała dzieci do czytelnictwa. Pokazywała uczniom różne ciekawe książki, które wyciągała ze swojej walizki. Były tam książki małe, duże, kolorowe, czarno-białe, dziurawe, a także bohaterowie znanych książek w postaci maskotek. Dzieci były bardzo zaciekawione opowiadanymi historiami i z uwagą ich słuchały. Każda klasa na zakończenie otrzymała sówkę – maskotkę, która miejmy nadzieję zachęci dzieci do częstych wizyt w bibliotece.
Konkurs pięknego czytania
- 10
4 czerwca odbył się Konkurs Pięknego Cytania. Uczniowie klas 0 - 2 czytali fragmenty ulubionych ksiażek. W konkursie wzięło udział 20 uczniów, każdy z nich czytał pięknie starając się opowiadać historię. Pierwsze miejsce zajął uczeń klasy 1a Antoni Ch., drugie miejsce zajął Filip M. z klasy 0b, a trzecie zajeli Bartosz I. z klasy 1b i Zosia Ch. z klasy 2a. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki.
Spotkanie z autorem - Łukasz Wierzbicki
- 15
29 maja odwiedził naszą Szkołę niesamowity gość - Łukasz Wierzbicki. Autor lektur szkolnych "Afryka Kazika" i "Dziadek Niedźwiadek. W ciekawy spokób opowiadał uczniom o tym jak napisać książkę dla dzieci, skąd czerpie swoje inspiracje oraz jak zaczeła się jego podróż w świat książek. Autor opowiedział również uczniom o swojej najnowszej ksiażce "Ocean to pikuś" o przygodach Aleksandra Doby na Atlantyku. Uczniowie byli zachwyceni występem Pana Łukasza. Każdy z uczestników otrzymał autograf Łukasza Wierzbickiego z imienną dedykacją, a chętni mogli również zakupić książki z autografem.
Konkurs "Stroik wielkanocny"
W kwietniu odbył się konkurs na "Stroik wielkanocny". Wszystkie stroiki były piękne.
Zostań mistrzem puzzli
23 maja 2019 r. w Przedszkolu w Bliznem Jasińskiego odbył się V Turniej Układania Puzzli „Zostań mistrzem puzzli”. Turniej przeznaczony był dla dzieci w wieku 5-6 lat. Organizatorem i pomysłodawcą imprezy było Przedszkole w Bliznem Jasińskiego. W konkursie wzięły udział również dwie pary reprezentujące zerówkę ze Szkoły Podstawowej w Koczargach Starych.
W turnieju uczestniczyło 44 przedszkolaków podzielonych na 2 osobowe drużyny, z placówek na terenie powiatu warszawskiego-zachodniego.
Turniej był podzielony na 3 etapy. Uczestnicy kolejno układali obrazki z 60, 70 oraz 100 elementów.
Po Turnieju dzieci zjadły słodki poczęstunek oraz otrzymały nagrody za udział w konkursie.
Dzień Ziemi
- 95
Tradycyjnie w naszej szkole uczniowie angażują się w obchody Dnia Ziemi.
W tym roku zwróciliśmy uwagę na działania człowieka prowadzące do zanieczyszczeń atmosfery w związku z tym uczniowie klasy VIIIA przygotowali przedstawienie „Sad nad człowiekiem”, które spotkało się z ogromnym zainteresowaniem całej społeczności szkolnej. Uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedze w wewnątrzszkolnym konkursie Wiedzy o Puszczy Kampinoskiej – I miejsce zajęła Martyna Lubańska z klasy IIIE . Zwrócona został uwaga na piękno otaczającej przyrody w konkursie fotograficznym „Wiosna w Obiektywie” – I miejsce zajęła Karina Demidziuk z klasy VIIIA. Dzieci z klas 0-3 mieli szansę stać konstruktorami i wykazać się kreatywnością przygotowując zabawkę w konkursie „Coś nowego ze starego – Ekozabawka”. Szkoła ozdabiały plakaty promujące obchody Dnia Ziemi.
Alleluja!
- 49
Bezpiecznie na wsi
- 6
Wiwat Maj! 3 Maj!
- 32
Dzień Języków Obcych
- 33
Tradycyjnie, jak co roku 21 marca obchodziliśmy w naszej Szkole Dzień Języków Obcych. Obchody rozpoczęliśmy od konkursu piosenki. Uczniowie zgromadzeni w szkolnej auli wysłuchali piosenek w języku angielskim w wykonaniu swoich koleżanek i kolegów. Jury nagrodziło uczestników w 3 kategoriach wiekowych. W klasach 4-6 I miejsce zajęła Julia Iwanicka z 5b, a II miejsce zdobył Cezary B. z 4a. W klasach 7-8 I miejsce wywalczył Łukasz B. z 8a, a II - Wiktoria G. 8a. Natomiast w klasach gimnazjum I miejsce ex aequo zajęły Wiktoria G. oraz Zofia S. z 3c.
Kolejnym punktem programu były skecze w języku niemieckim przygotowane przez uczniów klasy 7a i 8a, które rozbawiły publiczność. Następnie zgromadzeni obejrzeli zmagania drużyn z wybranych klas w konkursie Milionerzy. Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące języka angielskiego oraz historii i kultury krajów anglojęzycznych. Podobnie jak w prawdziwym teleturnieju można było skorzystać z 3 kół ratunkowych. Najlepsi byli uczniowie z klasy 4b, którzy odpowiedzieli bezbłędnie na wszystkie 15 pytań. Drużyna z klasy 5a potknęła się na 14 pytaniu, natomiast klasa 8a odpowiedziała poprawianie na połowę pytań.
Momentem, na który wszyscy czekali była degustacja potraw z krajów anglo- i niemieckojęzycznych. Na sali gimnastycznej reprezentanci klas 4-8 szkoły podstawowej oraz gimnazjum przygotowali stoiska, na których można było spróbować m.in. australijskich ciasteczek, hamburgerów i sernika wiedeńskiego. Przedsięwzięcie wymagało zaangażowania wielu osób i pozwala na odkrycie nowych talentów kulinarnych Jury oceniło smak i prezentację potraw oraz wygląd stoiska. I miejsce zdobyła klasa 3a, która przygotowała pyszne muffiny, II miejsce przyznano klasie 4b, a III - 5b.
W ramach Dnia Języków Obcych rozstrzygnięto także konkurs plastyczny, którego tematem była mapa z atrakcjami krajów anglo- lub niemieckojęzycznych. I miejsce zajął Szymon D. z 4a, II miejsce - Krystian G. z 4b, a III - Kacper G. z 4a. Nagrody zostały wręczone na auli przez Przewodniczącą Rady Rodziców Panią Iwonę Demidziuk.
Rekolekcje Wielkopostne
W dniach 26, 27, 28 marca trwały rekolekcje szkolne dla dzieci ze Szkoły Podstawowej i dla młodzieży z Gimnazjum w Koczargach Starych. Rekolekcje odbyły się pod hasłem: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię (Mk 1,15)".
Spotkanie prowadził ksiądz Marcin Kamiński, który każdego dnia w naszej Szkole opowiadał dzieciom i młodzież o Bożej miłości. Rekolekcje zakończyła Eucharystia w parafii pw. Św. Rocha w Lipkowie, gdzie uczniowie także usłyszeli o pięknie miłości, którą niesie Bóg.
Pierwszy Dzień Wiosny
- 24
21 marca przyszła do Nas wiosna, piekna i pachnąca. Z tej okazji uczniowie klas 0 - 2 przebrali się w wiosenne stroje i razem z nauczycielami przywitali ją radośnie. Wśród przebrań znaleźć można było: bociany, żaby, kawiatki, a nawet tęcze. Nauczyciele nagrodzili najpiękniej przebranych uczniów: III miejsce zajął Piotrek K z kl.2, II miejsce Bartek B. y kl.0, a wzgraa Judzta W. z kl.1. Uczennice klasy 2 przygotowały wiersze dla Pani Wiosny, wszyscy odśpiewaliśmy piosenkę na przywitanie a na koniec Pani Marzena Furmankiewicz zadawała dzieciom zgadki wiosenne. W trakcie tego wydarzenia odbyło się także rozdanie nagród w konkursie na "Najpiękniejszą Marzannę". Miejsce III zajął Milan D. z kl. 1, II Nadia N. z kl. 2, a wygrała Asmin T. z kl. 1. Marzanny były tak piękne, że przyznano również wyróżnienia dla: Ewy K. z kl. 0, Julii G. z kl. 0 i Dawida D. z kl. 1. Dla wszystkich uczniów przygotowano nagrody. Na koniec wszyscy uczniowie przeszli w pięknej paradzie na cześć wiosny.
TYDZIEŃ MÓZGU
W naszej Szkole po raz pierwszy obchodziliśmy Tydzień Mózgu. Uczniwoie mieli okazję dowiedzieć się z czego składa się mózg, jak pracuje oraz jak pomóc mu lepiej pracować. Najstarsi uczniowie spotkali się z Bartoszem Boralem pierwszym w historii reprezentantem Polski na Mistrzostwach Świata Pamięci, zdobywcą 5 złotych medali Mistrzostw Polski Pamięci federacji WMSC/IAM, finalista programu The Brain Genialny Umysł, autorem książki "Techniki Zapamiętywania". Najmłodsi uczniowie spotkali się z nauczycielami przyrody z naszej Szkoły, na tych spotkaniach poznali wszystkie tajniki mózgu. Oprócz zdobywania wiedzy uczniowie wykonywali kreatywne rysunki, szukali rebusów w konkursie "RebusoMania".
9
Eko Babice
Nasza Szkoła również w tym roku przystąpiła do zbiórki surowców wtórnych w naszej gminie. Uczniowie będą zbierać makulaturę oraz zużyte telefony komórkowe. Więcej o odzyskiwaniu surowców i ochronie środowiska opowiedziała uczniom pracownica Eko Babic. Po sukcesie w zeszłym roku mamy nadzieję, że i w tym roku uda nam się zdobyć główną nagrodę.
Terapia Ręki
Oprócz reedukacji, gimnastyki korekcjinej i innych zajęć dodatkowych w naszej Szkolej pojawiły się zajęcia Terapii Ręki. Zajęcia te w naszej Szkole prowadzą nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej.
Celem terapii jest:
- poprawa sprawności ruchowej całej kończyny górnej
- udoskonalenie sprawności manipulacyjnej ręki
- wykonywanie kontrolowanych i precyzyjnych ruchów palców
- doskonalenie umiejętności chwytu
- doskonalenie pisania
- praca nad koordynacją pomiędzy dłońmi
- wspomaganie utrzymywania prawidłowej postawy
- poprawa koncentracji
Bohaterom cześć i chwała!
1 marca obchodzimy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wlaśnie z tego powodu w piątek w naszej szkole odbył się uroczysty apel pamięci, na którym uczniowie Naszego gimnazjum przedstawili krótką historię żolnierzy, przyblizyli sylwetki bohaterów i ich tragiczny koniec. Cała Polska pamięta o swoich żołnierzach, kórzy niezłomnie walczyli o wolość narodu.
Mobilne Planetarium
28 lutego w naszej Szkole pojawiło się Mobilne Planetarium, na które fundusze zapewniła Rada Rodziców. Uczniowie bez ruszania się ze szkoły mogli odwiedzić wszechświat. W projekcji uczestniczyli uczniowie klas 0 - 2. Podczas projekcji wyświetlany był film pt. "Polaris". Bohaterowie to James – pingwin z Bieguna Południowego oraz Vladimir – zabawny niedźwiedź z Bieguna Północnego, którzy spotykają się na lodach Arktyki. Razem obserwują gwiazdy, zastanawiając się, dlaczego noc na biegunach tak długo trwa. Początkujący astronomowie starają się rozwiązać zagadkę dlaczego tak się dzieje. Budują obserwatorium astronomiczne, a następnie statek kosmiczny. Podczas podróży w kosmos odnajdują odpowiedź na swoje pytanie. Dowiadują się również, że planety mają podobieństwa, ale także różnice. W filmie znajdziemy odpowiedzi na zagadnienia astronomiczne. Po projekcji uczniowie potrafią określić:
- widomą wędrówkę Słońca w ciągu doby,
- miejsca wschodu, górowania i zachodu Słońca, w zależności od pory roku,
- kształt Ziemi z wykorzystaniem jej modelu,
- zaprezentować za pomocą modelu ruch obiegowy i obrotowy Ziemi
- odnaleźć zależność między ruchem obrotowym Ziemi a zmianą dnia i nocy
- wykazać zależność między ruchem obiegowym Ziemi a zmianami pór roku
Ferie 2019!
- 23
Ferie zimowe za nami. Niektórzy wyjeżdżali z rodzicami w góry lub nad morze, inni na obozy narciarskie, dla jeszcze innych był to czas wyjazdów do rodziny. Ale grono uczniów zdecydowało się skorzystać z ferii w szkole. Celem zajęć było nie tylko rozwijanie aktywności i sprawności fizycznej, ale również integracja uczniów.
W tym roku zainteresowanie feriami szkolnymi było głównie ze strony uczniów klas 0-VI SP. Dzieci chętnie uczestniczyły we wszystkich aktywnościach zorganizowanych przez nauczycieli. Każdy dzień wypełniały inne aktywności dostosowane do wieku uczniów. Dzieci mogły bawić się w salach zabaw, wspinać się na ściankę wspinaczkową czy grać w kręgle. Obejrzeliśmy wspólnie również film „Ralph Demolka w Internecie” oraz wziąć udział w warsztatach „Bezpieczny Internet”. Odwiedziliśmy również pobliski Julinek gdzie uczniowie jeździli na koniu, lepili z gliny i wiele innych rzeczy. Ostatniego dnia pojechaliśmy na Stadion Narodowy, niektórzy z uczniów po raz pierwszy mieli łyżwy na nogach ale nauka jazdy szła im wspaniale i już po niedługim czasie wszyscy bawili się na lodzie.
Tego typu zajęcia okazały się dla niejednego okazją do sprawdzenia swoich możliwości w nowych dyscyplinach sportowych, ale również do przełamywania barier i podnoszenia poziomu swoich umiejętności oraz wytrzymałości fizycznej. Zajęciom towarzyszyła radość, zdrowa rywalizacja i kultura sportowa. Był to czas na pewno dobrze zagospodarowany. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za aktywnie spędzone ferie i zapraszamy za rok!!!
Archiwum Aktualności