W tym roku gościliśmy dwukrotnie Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa. Aktorzy przyjechali do Naszej Szkoły z dwoma przedstawieniami profilaktycznymi.
Pierwszym z nich było przedstawienie „W leśnym sądzie niejeden bohater zasiądzie” (opowieść o dobrym wychowaniu na podstawie trzech znanych wierszy Jana Brzechwy „Samochwała”, „Kłamczucha” i „Leń”). Znajdujemy się w leśnym sądzie, gdzie na czele prawa stoi sędzia- Tygrys. Zwierzę dba o to, by w lesie panował ład i porządek. Niestety, jak to czasem bywa. W lesie także znaleźli się delikwenci, którzy nic nie robią sobie z zasad dobrego wychowania. Jedną z takich osób jest Pani Kłamczewska, której zdarza się „naginać prawdę” przy pierwszej nadarzającej się okazji. Pod lupę zostanie wzięta także Zosia Samochwalska. Ona zaś nie wie czym jest pokora i skromność. W leśnym sądzie będzie burzliwie. Wkrótce na salę wchodzi ostatni już oskarżony, którym jest misia Ciamcia. Lenistwo to jej drugie imię. Nie ma mocnych, by coś skłoniło ją do choćby nawet najmniejszego wysiłku. Mądry sędzia zawsze wymierza sprawiedliwą karę. Sędzia Tygrys dobrze wie, co zrobić, aby zmienić nawyki naszych delikwentów. Empatia, bycie pomocnym, uczciwym, prawdomównym - czy to także oznaka dobrego wychowania? Oczywiście! W świecie pełnym zawirowań należy szczególną uwagę zwrócić na pewne wartości. A co w wypadku, kiedy egoizm, lenistwo i kłamstwo zwyciężają? O tym pisał poeta Jan Brzechwa. Jego wiersze: „Kłamczucha”, „Samochwała”, „Leń” będą przestrogą i podstawą do stworzenia nowego kodeksu savoir vivre’u, gdzie prawda i dobro są na pierwszym miejscu.
Drugim przedstawienie było to pt.”Być dorosłą bardzo chciała i na miotle odleciała” (Bajka o zasadach bezpieczeństwa na drodze i w życiu codziennym). Karolinka mała czarodziejka ma już dosyć słuchania rodziców. Przypadkiem natrafia w starej księdze na eliksir, dzięki któremu mogłaby się już stać dorosła, ale brakuje jednego składnika, żeby go pozyskać udaje się samotnie do miasta na swojej miotle. Tylko czy jej wiedza dotycząca bezpieczeństwa wystarczy, aby szczęśliwie przebyć drogę tam i z powrotem? W dzisiejszych czasach, kiedy dzieci muszą być coraz bardziej samodzielne, aspekt ich bezpieczeństwa wysuwa się na pierwszy plan. W szkole, w domu, czy w drodze, dzieci muszą się nauczyć, jak radzić sobie w różnych, niejednokrotnie trudnych sytuacjach. Spektakl w przystępny i zabawny sposób wskazuje młodym widzom odpowiednie wzorce zachowań. Pomaga zrozumieć, dlaczego należy uważać na nieznajomych, jak bezpiecznie poruszać się po drogach lub jakie niebezpieczeństwa czyhają na nich w wolnym czasie.
Uczniowie z chęcią uczestniczyli w tych spotkaniach oraz aktywnie włączali się do udziału.