• Aktualności

            • List Ministra Edukacji Narodowej do Uczniów, Rodziców i Nauczycieli

            • MINISTER EDUKACJI NARODOWEJ

              DARIUSZ PIONTKOWSKI

               

              Warszawa, 28sierpnia 2020 r.

               

               

               

               

              Szanowni Państwo,

              Dyrektorzy i Nauczyciele,

              Drodzy Uczniowie i Rodzice,

               

              wkrótce rozpoczniemy nowy rok szkolny 2020/2021. Po kilkumiesięcznej przerwie uczniowie i nauczyciele wrócą do szkół i swoich codziennych obowiązków. Decyzję o przywróceniu zajęć stacjonarnych podjęliśmy po wielu rozmowach i konsultacjach z ekspertami. Wspólnie ustaliliśmy, że edukacja, podobnie jak wiele innych dziedzin życia społecznego i gospodarczego, powinna funkcjonować w sposób zbliżony do tego sprzed pandemii. Powrót dzieci do stacjonarnej nauki w szkołach zaplanowała również zdecydowana większość państw europejskich.

               

              Kształcenie na odległośćnie zastąpi bezpośredniego kontaktu ucznia z nauczycielem, a najnowocześniejsze nawet technologie nie stworzą odpowiedniej przestrzeni do budowania trwałych relacji rówieśniczych. Przedłużająca się izolacja może w dalszej perspektywie przynieść wiele negatywnych skutków. Chodzi nie tylko o rozwój intelektualny i mniejszą efektywność procesu kształcenia na odległość, ale również o przygotowanie młodego człowieka do dorosłości, do życia w społeczeństwie, które w dużym stopniu kształtuje się w środowisku szkolnym.

               

              Rozumiem obawy części rodziców i nauczycieli związane z powrotem do stacjonarnych zajęć w szkołach i placówkach oświatowych. Bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli i innych pracowników oraz dyrektorów, a także rodziców – to nasz priorytet. Dlatego też przygotowaliśmy odpowiednie regulacje prawne, wytyczne i zalecenia, które w przypadkuwiększego zagrożenia epidemicznego pozwolą na wprowadzenie adekwatnych do danej sytuacji działańi środków. Stworzyliśmy elastyczne rozwiązania, takie jak możliwość realizowania nauczania w trybie mieszanym lub zdalnym zarówno dla całej szkoły,jak i poszczególnych oddziałów. Umożliwiliśmy także dyrektorom wprowadzenie dodatkowych środków bezpieczeństwa na terenie danej placówki.

               

              Stale współpracujemy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym i na bieżąco reagujemy na sytuację. Wspieramy dyrektorów i organy prowadzące w przygotowaniach do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Umożliwiamy dyrektorom zamówienie maseczek i płynów do dezynfekcji na potrzeby szkół. Przekażemy szkołom również termometry bezdotykowe. Środki te będą bezpłatnie dostarczane przez Ministerstwo Zdrowia.

               

              Wszystkim nam zależy na bezpiecznym powrocie dzieci do szkół. Chcemy, aby uczyły się one razem z rówieśnikami, przy wsparciu ze strony nauczycieli i dyrektorów. Jestem przekonany, że wspólne, odpowiedzialne działania ograniczą ryzykooraz pozwolą na funkcjonowanie szkół i placówek w tradycyjnej formule.

               

              Nowy rok szkolny to, obok kwestii związanych z bezpieczeństwem, także nowe wyzwania edukacyjne i kierunki działania. Chcemy, aby nauka w szkole rozwijała umiejętności, które pozwolą młodym ludziom mierzyć się z wyzwaniami współczesnego świata. Stąd nacisk na kształtowanie samodzielności, innowacyjności i kreatywności u uczniów. Ważnym elementem edukacji powinnobyć także stałe rozwijanie kompetencji cyfrowych, w tym bezpieczne i efektywne korzystanie
              z nowych technologii.

               

              Szkoła odgrywa niezwykle istotną rolę w wychowaniu młodego człowieka – uczy szacunku do własnej kultury, historii i języka ojczystego. Rok 2020 to rok wielu rocznic historycznychważnych dla kształtowania polskiej tożsamości narodowej i pamięci zbiorowej. W maju świętowaliśmy 100. rocznicę urodzin Papieża Jana Pawła II, a w sierpniu– 100. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Wkrótce obchody podpisania porozumień sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”, a także kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej. Znajomość tych wydarzeń jest kluczowa zarówno dla patriotycznego wychowania młodego pokolenia, jak również dla lepszego i pełniejszego zrozumienia procesów, które dzieją się współcześnie. Chciałbym, aby te rocznice znalazły należne im miejsce w toku edukacji.

               

              Nie możemy zapomnieć o wychowaniu uczniów nie tylko na dobrych obywateli, ale i po prostu dobrych ludzi. Kształtowanie właściwej postawy moralnej młodego pokolenia Polaków to także bardzo ważne zadanie szkoły.

               

              U progu nowego roku szkolnego życzę wszystkim, aby był on spokojny i bezpieczny, a także obfitował w sukcesy edukacyjne oraz wychowawcze.Jestem przekonany, że wytrwałość w nauce i konsekwentne rozwijanie swoich talentów pozwoli uczniom osiągnąć jak najlepsze wyniki w nauce i w czerwcu przyszłego roku z dumą odebrać szkolne świadectwa.

               

               

              Z wyrazami szacunku

               

               

              Dariusz Piontkowski

              Minister Edukacji Narodowej

            • Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

            • Rozpoczynamy nowy rok szkolny. Być może mamy wiele wątpliwości, ale jedno jest pewne - będzie to rok inny niż wszystkie. Wierzymy jednak w naszych uczniów i ich rodziców, w nauczycieli i dyrekcję i mamy nadzieję, że współpracując osiągniemy nasz cel - bezpieczne i pełne sukcesów zdobywanie wiedzy. 

              Życzymy wszystkim pogody ducha i wytrwałości.

            • Półkolonia - Achoj przygodo!

            • w Szkole Podstawowej w Koczargach Starych

              Wakacje to wymarzony czas dla dzieci. Ważne, by ta oczekiwana chwila odpoczynku od nauki
              nie zmieniła się w nudę i bezczynność.

              O tym właśnie pomyśleli włodarze Gminy Stare Babice,a organizacją półkolonii dla uczniów naszej szkoły zajęły się Panie: Marzena Furmankiewicz, KarolinaZiułkowska, Paulina Kober i Kinga Niegowska.

              Pod hasłem „Morskie podróże – małe i duże” chętni uczniowie Naszej Szkoły w dniach od 20 do 31 lipca 2020 roku spędzili aktywnie czas biorąc udział w różnorodnych warsztatach i zajęciach. Zajęcia zostały tak zaplanowane, aby bez względu na wiek i zainteresowania każde dziecko mogło znaleźć coś dla siebie.

              W pierwszym tygodniu rozpoczęliśmy od warsztatów mydlarskich. To proste zajęcia,  na których eksperymentowaliśmy z formą, kolorem, kształtem, fakturą i zapachem. Dzieci same tworzyły mydełka glicerynowe według własnego projektu. Następnie braliśmy udział w zajęciach, na których tworzyliśmy wspólnie świece żelowe. Każde dziecko samodzielnie wykonało niezwykle oryginalną przeźroczystą świecę żelową z zatopionymi morskimi elementami dekoracyjnymi.


              Kolejny dzień upłynął nam pod hasłem „Przyrodo trwaj”. Wzięliśmy udział w ciekawych warsztatach prowadzonych przez instruktora, który pokazał nam w jaki sposób wykonać swój własny, żywy ekosystem ukryty za szklaną powłoką.


              W środę cały dzień spędziliśmy z firmą EDUFUN biorąc udział w zajęciach „Gotujmania”, „Programowanie z Minecraft” oraz „Robotyka”.Na robotyce dzieci poznały ozoboty, które umożliwiają poznanie świata robotów poprzez tworzenie skomplikowanych tras i pętli. Podczas wspólnego gotowania, każdy uformował swój wymarzony kawałek pizzy z arbuza i udekorował go ulubionymi składnikami. Na zajęciach z Minecrafta uczyliśmy się programowania w znanej grze oraz komend w języku angielskim potrzebnych do programowania.


              Następnego dnia przyjechała do nas podróżniczka Ania, która opowiedziała nam jak wygląda
              życie na Gangesem, czym bawią się hinduskie dzieci, jak modlą się mieszkańcy Indii, kto to jest fakir
              oraz wiele innych. Warsztaty przybliżyły dzieciom realia życia w Indiach poprzez wykorzystanie
              mnóstwa hinduskich przedmiotów codziennego użytku, strojów, zabawek i fotografii. Najodważniejsi
              mogli przejść się po macie fakira i zmierzyć indyjskie stroje.


              W piątek przyjechał do nas Teatr Katarynka z przedstawieniem pt. „Morskie opowieści”.
              Przenieśliśmy się na pokład statku, gdzie rozpoczęliśmy pełny przygód rejs. Na pokładzie odbyła się również akcja ratunkowa z udziałem Ratownika WOPR, a dzieci dowiedziały się, jak należy postępować w przypadku zagrożenia podczas wakacyjnego odpoczynku nad jeziorem czy morzem. Meteorolog Krabs wyjaśnił dzieciom, jak rozpoznawać pogodę na podstawie obserwacji chmur.


              Podczas pierwszego tygodnia dzieci uczestniczyły również w różnych zajęciach techniczno – plastycznych. Sklejaliśmy drewniane modele do samodzielnego montażu, malowaliśmy torby, robiliśmy bransoletki i breloczki z koralików oraz rysowaliśmy piaskiem. Oprócz tego braliśmy udział w licznych zajęciach sportowych w hali i na boisku szkolnym. Wszystkie warsztaty prowadzone były zgodnie z procedurami bezpieczeństwa związanymi z zagrożeniem chorobą COVID – 19.

               

              tekst: Marzena Furmankiewicz

              W drugim tygodniu półkolonii rozpoczęliśmy od Dnia Sportu. Pani Marzena Furmankiewicz poprowadziła Piracką Zumbę. W rytm piosenki Cleo „Za krokiem krok” połączyliśmy latynoskie kroki taneczne z ćwiczeniami fitness. Pani Karolina Ziułkowska zorganizowała zawody sportowe w postaci drużynowego toru przeszkód. Uczestnicy zabawy musieli wykazać się sprytem, szybkością oraz dobrym refleksem.


              We wtorek pojechaliśmy do Multikina na film animowany pt. „ScoobyDoo”.Po powrocie do szkoły Pani Kinga Niegowska poprowadziła warsztaty tworzenia SLIME. Wspólnie rozwijaliśmy zdolności manualne oraz pobudzaliśmy wyobraźnię. Każdy mógł się pobawić różnego rodzaju masami, które korzystnie wpływają na integracje sensoryczną dzieci.


              W środę cały dzień spędziliśmy z firmą EDUFUN biorąc udział w zajęciach „Gotujmania”, „Programowanie z Minecraft” oraz „Mały Edison”.Wspólnie braliśmy udział w doświadczeniach z niezwykłą substancją, jaką jest suchy lód. Prowadzący udowodnił nam, że nauka wcale nie musi być nudna. Podczas wspólnego gotowania, każdy przygotował zdrowe lody z wykorzystaniem urządzenia Thermomix. Na zajęciach z Minecrafta uczyliśmy się programowania w znanej grze oraz komend w języku angielskim potrzebnych do programowania.


              Następnego dnia wzięliśmy udział w warsztatach pt. „Morskie opowieści”. Podróżniczka Ania opowiedziała nam jak zbudowany jest statek, czy dziś grasują piraci, co to jest sygnał S.O.S., jak nadać wiadomość Alfabetem Morse’a, jak wygląda podwodne życie oraz czy rafa koralowa jest bezpieczna. Szczególną atrakcją zajęć było mierzenie kostiumów nurkowych oraz test odwagi – zmierzenie się w cztery oczy z kolczastą rybą – rozdymką i zębem rekina.


              W piątek przyjechał do nas Teatr Katarynka z przedstawieniem pt. „W miejskiej dżungli”. Poznaliśmy numer alarmowy 112, zobaczyliśmy akcje strażaka, Pan Policjant wraz z Panią Wiolettą z Wydziału Ruchu Drogowego, nauczył nas jak przechodzić przez ulice. Na przykładzie nierozważnej Łucji i zabawnego kierowcy – Gienia, zobaczyliśmy do czego może dojść na ulicy przez nieuwagę. Na koniec aktorzy poprowadzili animacje dla dzieci na świeżym powietrzu oraz przeprowadzili pokaz baniek mydlanych.


              Podczas drugiego tygodnia dzieci uczestniczyły również w różnych zajęciach techniczno – plastycznych. Projektowaliśmy koszulki, robiliśmy kule śnieżne ze słoika oraz malowaliśmy pejzaże na podobraziach. Oprócz tego dzieci brały udział w warsztatach profilaktyki uzależnień alkoholowych. Wykonaliśmy wspólnie plakaty mające na celu uzmysłowienie zagrożeń płynących ze spożywania napojów alkoholowych. Wszystkie warsztaty prowadzone były zgodnie z procedurami bezpieczeństwa związanymi z zagrożeniem chorobą COVID – 19.

               

              tekst: Marzena Furmankiewicz