• Aktualności

            • Ekoplakaty.

            • Uczniowie klasy Ia również na kwarantannie wykonali plakaty ekologiczne, jako pracę domową. Ich wychowawca Pani Paulina wie jak ważną jest edukacja ekologiczna. Pracę wykonane przez uczniów są na prawdę przepiękne! 🙂

            • Ekologiczne rady nie od parady :)

            • Konkurs "Ekologiczne rady nie od parady" mimo swojej formy zdalnej przyciągnął chętnych do uczestnictwa uczniów. Cieszymy się bardzo, że mimo kwarantanny i braku fizycznego kontaktu ze szkołą zdecydowaliście się wziąć udział w konkursie. Wszystkie osoby, które wzięły w nim udział otrzymują nagrodę (wypatrujcie listonosza). Oby wykonane przez Was pracę przypominały, jak ważną jest ochrona przyrody na co dzień. 

            • Wesołych Świąt!

            • Drodzy uczniowie i rodzice.

              Z okazji zbliżających się świąt wielkanocnych nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej życzą, w imieniu wszystkich nauczycieli i pracowników Szkoły Podstawowej w Koczargach Starych, zdrowia, dużo uśmiechu, radości na co dzień i od święta, motywacji do nauki, radości z nawet najmniejszych rzeczy.

              Pamiętajcie o zapewnieniu sobie i najbliższym bezpieczeństwa.

              Serdecznie Was pozdrawiamy i nie możemy się doczekać kiedy znowu się zobaczymy!

            • #KażdyMaSwojeMiejsceNaŚwiecie

            • Dzień Autyzmu

               2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

              Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w naszym kraju żyje nas, osób z autyzmem, 400 tysięcy. To jak jedno spore miasto. Ale tu liczby się nie kończą, bo z autyzmem żyjemy nie tylko my, ale także nasi rodzice, rodzeństwo, opiekunowie, co sprawia, że jest nas nawet 3 mln.

               

              Cieszymy się, że nasi ucznoiwe chętnie włączają się w tego rodzaju akcje. Świadomość niepełnosprawności innych jest ważna w naszym życiu, pomaga otworzyć się na inność drugiej osoby i zrozumieć ją. Nie zawsze musi być tak, że widząc osobę z niepełnosprawnością będziemy przechodzić na drugą stronę ulicy i udawać, że jej nie ma. 

              1. Czym jest autyzm?

              Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Każda osoba jest indywidualnością, nie ma dwóch takich samych osób z autyzmem.

              Autyzm towarzyszy osobie przez całe życie, jednak dzięki odpowiedniej opiece i właściwie dobranej terapii można w znaczącym stopniu poprawić jej funkcjonowanie. Im wcześniejsza diagnoza i idąca za nią indywidualna terapia, tym większa szansa na poprawienie jakości życia osób z autyzmem i ich rodzin.

              2. Jakie są jego symptomy?

              Autyzm daje zmysłom błędne wskazówki, dlatego osoby ze spektrum inaczej odbierają światło, obrazy i dźwięki, odmiennie odczuwają dotyk, zapach, smak czy ból. Czasem kropla deszczu potrafi wywołać panikę, a podmuch wiatru sprawia… fizyczny ból.

              Często funkcjonują jakby we własnym świecie, „za niewidzialną szybą” – żyją wśród rówieśników, ale tak naprawdę obok nich. Nie włączają się do rozmowy ani zabawy, nie nawiązują kontaktu wzrokowego. Szybko się zniechęcają, nie poddając się regułom gry, chcą zrobić coś po swojemu, a gdy tego nie mogą – wpadają w niekontrolowaną złość lub agresję. Dlaczego? Ponieważ nie rozumieją reguł życia społecznego w sposób naturalny, a muszą się ich nauczyć. Co więcej – mają trudności z odczytywaniem emocji, rozumieniem ich przyczyn oraz intencji czyichś działań. 

              Mają trudności z komunikacją. Zdarza się, że nie mówią i porozumiewają się za pomocą form alternatywnych – piktogramów, aplikacji itp. Ich mowa bywa monotonna, nadmiernie przyspieszona lub spowolniona bez intonacji oznaczającej pytanie lub koniec zdania.

              Nie rozumieją skrótów myślowych, wyrazów o podwójnym znaczeniu, nie śmieszą ich dowcipy, trudno im interpretować przysłowia czy skrótowe polecenia. Mogą też posługiwać się językiem literackim. Używają wtedy „kwiecistego języka” nawet w zwykłej rozmowie z kolegami.

              Są nadwrażliwi na zmiany w otoczeniu – przewidywalność daje poczucie bezpieczeństwa. Musi zatem istnieć dokładny, niezmieniony plan dnia i idealnie, gdyby otoczenie także było niezmienne. Wszystko bowiem, co nowe budzi lęk i niepewność, wyprowadza z równowagi i zaburza koncentrację. W umyśle dziecka z autyzmem nie ma ogólnych, abstrakcyjnych pojęć.  

              Autyzm to ocean możliwości. Co oznacza, że każda osoba z autyzmem jest indywidualnością i nie ma dwóch takich samych osób ze spektrum.

              3. Czy można żyć z autyzmem?

              Mówić o życiu z autyzmem to mówić nie tyle o życiu jednostki, co grona ludzi – osoby z autyzmem oraz jej rodziny, pedagogów, terapeutów. Diagnoza oznacza często przeorganizowanie całego życia rodziny. Z jednej strony istotne jest wprowadzenie do życia codziennego odpowiednich zasad oraz rutyny i unikanie czynników mogących nasilać objawy, z drugiej – rozpoczęcie odpowiedniej terapii. Niejednokrotnie, w przypadku nasilonych objawów, konieczne jest porzucenie pracy przez rodzica czy opiekuna i całkowite oddanie się pracy z dzieckiem. Na czym ona polega? W zależności od tego, jak u danego dziecka objawia się autyzm, uczy się ono mówić, czuć, rozumieć i kontrolować emocje, bawić się, wchodzić w relacje, rozumieć otoczenie. Rodzina, szkoła i terapeuci jednoczą się wokół tego celu.

              Dlaczego? Bo sukces jest możliwy. Bo dzięki  odpowiedniej pracy, wytrwałości, miłości najbliższych oraz systematycznej, indywidualnie dobranej terapii udaje się osiągać cele, które zbliżają osoby z autyzmem do coraz lepszego funkcjonowania w świecie.

              Pomagając, wspierasz ich codzienną walkę o większą samodzielność i osiąganie sukcesów na miarę ich możliwości.

               

               źródło: https://www.polskananiebiesko.pl/

            • Gratulujemy laureatom!

            • Zofia Piela uczennica klasy VIIIA – Laureatka Wojewódzkiego Konkursu Kuratoryjnego z Biologii.

               

              Karol Dziekanowski uczeń klasy VIIIA – Finalista Wojewódzkiego Konkursu z Języka Niemieckiego.

               

              Zofia Piela uczennica klasy VIIIA – Laureatka

              Zofia Rzepka uczennica klasy VIIIA  - Wyróżnienie

              Eliza Sokołowska uczennica klasy VIIIA – Wyróżnienie

              W Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy na Temat Zdrowia „Meditest”

            • #ZostańwDomu

            • Rodzice i uczniowie naszej szkoły poważnie traktują akcję #ZostańwDomu. Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej w domach na pewno się nie nudzą. Nauczyciele klas 0 – 3 zadbali o to, aby oprócz wiedzy jaką uczniowie powinni w normalnych warunkach opanować w szkole dostarczyć im też coś dla ciała i ducha. Zajęcia fizyczne i artystyczne wspierają rozwój dziecka i są świetnym sposobem na rozładowanie stresów i złości. Bardzo się cieszymy, że nasi uczniowie klas 0 – 3 zdecydowali się podzielić z nami swoją twórczością. Spływają do nas przepiękne zdjęcia, na których uczniowie prezentują swoje prace plastyczne, nie jest to jednak jedyny temat jaki przewija się na zdjęciach. Możemy na nich zobaczyć m.in. jak uczniowie wykonują ćwiczenia fizyczne oraz zadane przez nauczycieli przez platformę e-learning zadania.  

              Drodzy Uczniowie i Rodzice, bardzo cieszymy się, że poważnie podchodzicie do sytuacji. Mamy nadzieję, że wkrótce sytuacja się uspokoi i będziemy mogli się spotkać w szkole. A tymczasem życzymy Wam wszystkim zdrowia!

            • Zasady Bezpieczeństwa

            • Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

              • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
              • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
              • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

              Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

               

              Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii

            • Kwarantanna domowa

            • Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych

              Od 12 do 11 kwietnia br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

               

              Rodzicu,

              • ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;
              • zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
              • jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
              • przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
              • rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
              • śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

              Uczniu,

              • pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
              • przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
              • odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
              • przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

               

              Podstawa prawna:

              Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/410

            • Spotkanie z policjantem

            • Dnia 25.02.2020r. na zaproszenie dzieci i nauczycieli, przybyli do naszego przedszkola policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Starych Babicach. Pan i Pani policjantka przybliżyli dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, wyjaśnili jak zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi oraz przypomnieli numery alarmowe. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego, niezbędnego podczas wykonywania pracy policjanta. Największą atrakcją był samochód policyjny i możliwość włączenia sygnałów alarmowych. Na koniec dzieci podziękowały za spotkanie wręczając laurkę.

            • Spotkanie z owadami

            • 3 marca uczniowie klas 5A, 5B,VIA, VIB, i VIIA uczestniczyli w lekcji na żywo pt. „Fascynujący Świat Owadów”. W trakcie zajęć uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat różnorodności świata owadów . Mieli możliwość obejrzenia z bliska a także bezpośredniego kontaktu z wybranymi okazami. Zajęcia odbyły się dzięki finansowemu wparciu Rady Rodziców.

            • Zbieraj z Nami! Ekokonkurs z nagrodami!

            • III edycja środowiskowego konkursu zbiórki surowców wtórnych

              To już 3 raz bierzemy udział w środowiskowym konkursie zbiórki surowców wtórnych w naszej gminie. Jak co roku liczymy na zaangażowanie uczniów w zbiórkę makulatury i starych/zużytych telefonów i tabletów. Zbiórka trwa do 16 marca. Nie czekajcie na ostatnią chwile, tylko już teraz przynoście surowce. Każdy kilogram ma znaczenie!

            • Ferie 2020!

            • W dniach 10 – 14 lutego 2020 roku obyły się w Naszej szkole ferie zimowe. Jak co roku chętnych do wzięcia udziału nie brakowało. W te ferie dla uczniów przygotowane zostały atrakcję w szkole i poza nią m.in.: kino, warsztaty edukacyjne i wiele innych.

              W poniedziałek uczniowie spotkali się z opiekunami swoich grup, zapoznali się z regulaminem oraz harmonogramem ferii.  Mogli również poznać swoich kolegów i koleżanki z grupy. Po śniadaniu wszyscy razem ruszyliśmy do Sali zabaw „Fikołki” w Pruszkowie gdzie czekała na nas 2,5 godzinna zabawa na konstrukcji, ścianka wspinaczkowa oraz warsztaty edukacyjne „magia lodu”.

              Wtorek spędziliśmy pod hasłem warsztatów edukacyjnych. Firma EduFun pana Bartłomieja Nowaka zapewniła następujące warsztaty: GotujMania, Robotyka, Programowanie i Mały Edison. Na tych warsztatach uczniowie mieli okazję m.in.: zaprogramować grę, zbudować robota zdolnego się poruszać z kloców Lego, stworzyć wulkan z ciekłego azotu czy przygotować własną pizzę. Wszyscy uczniowie chętnie uczestniczyli w warsztatach. Dodatkowo bawili się i grali na hali sportowej w piłkę nożną, koszykówkę czy mega gry planszowe XXL.

              W środę, jak co roku, pojechaliśmy do Gościńca Julinek. Tam na uczniów czekało wiele atrakcji w budynku jak i na dworze. Mogliśmy m.in.: przejechać się dorożką, ujeżdżać kucyki, wspinać się na ściankę wspinaczkową czy lepić z gliny. Dodatkowo uczniowie uczestniczyli w warsztatach pomocy przedmedycznej z ratownikiem oraz poznawali zasady bezpieczeństwa na drodze oraz sprzęt na jakim pracuje powiatowa policja. Policjanci przygotowali również dla uczniów konkurs, w którym do wygrania były przydatne na drodze odblaski.

              W czwartek z okazji zbliżających się walentynek została zorganizowana „dyskoteka Walentynkowa”.  Po śniadaniu grupy zebrały się w salach aby stworzyć maski karnawałowe. Dla uczniów przygotowane zostały materiały (cekiny, brokat, kolorowe papiery, dziurkacze itp.), z których każdy mógł wykonać dla siebie idealną maskę. Na uczniów czekało również inne, być może trudniejsze zadanie, wykonanie kartki walentynkowej. Pomysłów na wykonanie było mnóstwo, powstały piękne kartki dla ukochanych osób. Po pracy przyszedł czas na zabawę. Wszystkie grupy spotkały się w hali sportowej aby przez 3 godziny bawić się i tańczyć. Podczas zabawy prowadzący wodzireje organizowali konkursy: na najlepszego tancerza, najszybszy pociąg czy najbardziej zgraną paczkę. Na zakończenie każdy z uczniów otrzymał nagrodę za świetną zabawę.

              Ostatni dzień spędziliśmy w Multikinie. Uczniowie obejrzeli film „Tajni i fajni” Była to historia tajnego agenta, który działał sam…jednak w skutek pewnego wydarzenia musiał nauczyć się pracować w zespole. Film był zabawny i wszystkim uczniom się podobał.

              Ferie w Naszej szkole upłynęły pod hasłem „Bezpiecznie i kulturalnie”. Uczniowie dowiedzieli się jak bezpiecznie korzystać z atrakcji na świeżym powietrzu jak i w budynku. Dowiedzieli się również, że słowa „Proszę, Dziękuję, Przepraszam” nic nie kosztują, a wykorzystanie ich wprowadza przyjazny nastrój.

              Mamy nadzieję, że wszystkim podobały się ferie w szkole i zapraszamy za rok!

            • PODSUMOWANIE OCEN PÓŁROCZNYCH

            • 7 lutego pani dyrektor dokonała podsumowania wyników nauczania naszej szkoły w pierwszym semestrze. 
              Przyjemnie było zobaczyć, że absolutną większość ocen, jakie zdobywają uczniowie klas 5-8, stanowią oceny bardzo dobre i dobre, natomiast najmniej jest ocen niedostatecznych.

            • Mega gry planszowe XXL

            • Świetlicowy test.

              W lutym w świetlicy szkolnej pojawiły się Mega Gry Planszowe XXL. Nasi uczniowie mieli przyjemność testowania tych gier. Zaletą tych gier jest to, że uczniowie sami są pionkami w tych grach..przesuwają się, muszą stosować się do poleceń na polach i rzucają kostką. Firma udostępniające te gry przygotowała dla nas gry: Węże i Drabiny, Piłka Nożna oraz Pajęcza Sieć. Wszystkie gry przypadły do gustu naszym uczniom, jednak największą popularnością cieszyła się gra Węże i Drabiny. W związku z dużym zainteresowaniem dyrekcja szkoły zdecydowała się na zakup takiego typu gier. Już po feriach zapraszam do grania w Węże i Drabiny, ale również do poznawania Krainy Ortografii.

            • "DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU"

            • 11 lutego obchodzony jest na świecie Dzień Bezpiecznego Internetu, ale z uwagi na nadchodzące ferie obchodzimy go w naszej szkole 7 lutego.  
              Nasza szkolna młodzież świadoma jest niebezpieczeństw, które mogą nas spotkać w sieci.
              Klasa 6b przygotowała bardzo pomysłowe i przemawiające do wyobraźni przedstawienie, które nagrodziliśmy gromkimi brawami.

            • BAL KARNAWAŁOWY klas 5-8

            • 6 lutego w godzinach 17-20 odbył się w naszej szkole bal karnawałowy dla klas 5-8. Młodzież wystąpiła w pomysłowych przebraniach. 
              W ciągu balu organizowane było głosowanie na najlepszy strój karnawałowy - wybór byl niełatwy. 
              Dzięki pomocy Rady Rodziców zabawę poprowadził profesjonalny DJ a uczestnicy mogli skorzystać z foto-budki i wrócić do domu z miłą pamiątką.