• Aktualności

            • Radiostacja Transatlantycka Babice – pierwszy kandydat na patrona Szkoły Podstawowej w Koczargach Starych

            • W poniedziałek 7 marca 2022 r. odbyło się pierwsze z cyklu spotkań poświęconych prezentacji kandydatów na patrona naszej szkoły. Poprowadził je Pan Marcin Łada, prezes babickiego koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej im. Obrońców Radiostacji Babice, miłośnik historii Ziemi Babickiej, społecznik, autor książek o tematyce historycznej i wieloletni redaktor naczelny „Gazety Babickiej”. Drugie spotkanie z dziećmi, poświęcone kandydaturze Radiostacji Babice na patrona szkoły w Koczargach Starych, odbyło się w środę 9 marca, poprowadził je Pan Jarosław Chrapek – specjalista ds. historycznych w Domu Kultury Stare Babice, prezes stowarzyszenia Park Kulturowy Transatlantycka Radiotelegraficzna Centrala Nadawcza, pomysłodawca utworzenia na terenie Gminy Muzeum i Centrum Nauki  Radiostacja Transatlantycka.

              Radiostacja Babice była cudem przedwojennej techniki, zapewniła Polsce stałą łączność międzykontynentalną, a także była dowodem powrotu Polski na mapy świata. Rzeczpospolita, która odzyskała niepodległość w 1918 r. udowodniła, że w krótkim czasie jest w stanie dokonać ogromnej, supernowoczesnej (jak na tamte czasy) inwestycji, która postawiła nasz kraj w rzędzie najbardziej rozwiniętych państw świata. Radiostacja Babice, której koszt budowy szacuje się na ok. 3 mln dolarów, została uruchomiona blisko 100 lat temu. Jej powstanie było efektem współpracy ówczesnego Ministerstwa Poczt i Telegrafów z amerykańską firmą Radio Corporation of America. Na terenie naszej gminy powstała największa radiostacja w Europie, druga w świecie po amerykańskiej, wykorzystująca najnowocześniejsze osiągnięcia światowej techniki radiowej. Dzięki tej inwestycji Polska uzyskała po raz pierwszy bezpośrednią łączność z całym światem. Stacja nadawcza zajmowała teren o długości ok. 4 km i rozciągała się od miejscowości Latchorzew, aż po Wawrzyszew, w jej skład wchodziło między innymi 10 wież o wysokości blisko 130 m, własna elektrownia i budynki techniczne.

            • Wycieczka szkolna klas Ia-IIb Cosmos-Discovery

            • W środę , 9 marca klasy 1a i 2b  miały przyjemność uczestniczyć w wyjątkowej wycieczce szkolnej, wybraliśmy się w niezwykłą kosmiczną podróż zwiedzając Światową Wystawę Kosmonautyki - Cosmos Discovery w Warszawie. Wystawa opowiada historię podboju kosmosu, od pierwszych, historycznych prób, aż po obecne wyprawy i przyszłość lotów kosmicznych. Ponadto prezentuje ponad dwieście oryginalnych eksponatów pochodzących ze Stanów Zjednoczonych, Rosji oraz Polski. „Spacerując” po zakątkach Kosmosu mogliśmy zwiedzić wnętrza stacji orbitalnej MIR 1:1, obejrzeć statek Mercury, zobaczyć statek kosmiczny Apollo 11, podziwiać kokpit promu kosmicznego Columbia, obejrzeć rakietę kosmiczną Saturn V w skali 1:10, a także oryginalną dyszę promu kosmicznego. Nie zabrakło także czegoś dla miłośników mocnych wrażeń. W interaktywnym COSMOS CAMP  dzięki najnowocześniejszej technologii 3D śmiałkowie mogli doświadczyć kosmicznych podróży na symulatorach VR. Wycieczka do „Cosmoc Discovery” dostarczyła wszystkim nieziemskich wrażeń. Cieszymy się, że udało nam się dołączyć do szczęśliwców, którzy mogli zwiedzać tę wystawę i się nią zachwycać.

            • Dzień Kobiet, które zmieniły i zmieniają świat

            • 8 marca to okazja do przypomnienia życiorysów wyjatkowych kobiet. Choć niektórych z nich, nie ma  już z nami, swoją wiedzą, talentem oraz przełomowymi dokonaniami zapisały się na kartach historii.

              Pisarki, działaczki społeczne, pionierki w świecie nauki, matki, córki, siostry z okazji Dnia Kobiet życzymy każdej kobiecie jak najwiecej siły oraz mocy do budowania lepszego świata.

            • Zamiast balu karnawałowego

            • Niestety, w tym roku, z powodu pandemii nie mogliśmy zorganizować balu karnawałowego dla klas 4-8. Aby jednak zaakcentować koniec karnawału, Samorząd Uczniowski zaproponował uczniom, by przyszli do szkoły w przebraniach. Niektórzy odpowiedzieli na apel i w poniedziałek (28 lutego) na korytarzach szkolnych pojawili się przebierańcy. Najlepsze stroje zostały nagrodzone słodkościami zakupionymi z funduszu Rady Rodziców, za co serdecznie dziękujemy.

            • Apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

            • 1 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w apelu z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ten dzień poświęcony jest polskim żołnierzom podziemia niepodległościowego z lat 1944-1963. Apel przygotowali uczniowie z klasy VIII B pod kierunkiem Pana Artura Majera, ósmoklasiści zaprezentowali krótki rys dotyczący wydarzeń z polskiej historii XX wieku oraz nakreślili sylwetki kilkanaściorga żołnierzy. Swoim odczytem uświadomili młodszym kolegom, kogo nazywa się żołnierzami wyklętymi i na czym polegała ich działalność.

               

               

            • Solidarni z Ukrainą

            • Społeczność szkoły podstawowej w Koczargach Starych symbolicznie wyraziła solidarność z dzielnie walczącym narodem ukraińskim.

            • Bal Karnawałowy 2022

            • Kolejny wyjątkowy dzień za nami. W piątek 18 lutego od rana, uczniowie z klas I-III wraz z wychowawcami bawili się na balu karnawałowym.

              Choć ze względu na pandemię tegoroczny bal musiał odbyć się w salach lekcyjnych, nie zabrakło dobrej zabawy, tańców oraz licznych konkursów. Aby poczuć bardziej karnawałowy klimat każda klasa udekorowała swoją salę, rodzice zaś zadbali o poczęstunek oraz piękne przebrania dla swoich pociech.

              Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i zapraszamy do obejrzenia galerii ze zdjęciami.

            • Wybory patrona szkoły cd.

            • Pierwszy etap wyborów na patrona naszej szkoły za nami. Poznaliśmy już pięcioro kandydatów:

              - Radiostacja Transatlantycka Babice

              - bł. kardynał Stefan Wyszyński

              - prof. Jadwiga Kobendza

              - prof. Simona Kossak

              - kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz.

              Poniżej przedstawiamy harmonogram działań wyborczych.

               

            • Ferie zimowe 2022

            • Ferie zimowe dla dzieci to zawsze wspaniała zabawa i czas odpoczynku od nauki. W tym roku w naszej szkole dla wszystkich chętnych odbyły się kreatywne półkolonie. Nasi uczniowie mieli możliwość uczestniczyć w zajęciach rozwijających wyobraźnię i aktywność twórczą.

              Choć to tylko 5 dni, działo się naprawdę dużo. Odbyły się warsztaty: plastyczno-techniczne, zajęcia kulinarne z ciekłym azotem, z kolei w laboratorium chemicznym SPA wykonywaliśmy pachnące kule kąpielowe własnego pomysłu. Kolejną atrakcją był pokaz naukowy Powietrzna Przygoda oraz warsztaty chemiczne Szalonego Naukowca.

              Zwieńczeniem tych niesamowitych dni był bal karnawałowy, gdzie uczniowie mogli się nie tylko dobrze bawić ale też wyrazić siebie poprzez barwne stroje ulubionych postaci z bajek.

              Wszystkim bardzo dziękujemy z aktywny udział i dobrą zabawę.

            • Międzynarodowy Dzień Łamańców Językowych

            • Z okazji Międzynarodowego Dnia Łamańców Językowych - International Tongue Twister Day- uczniowie klas 1-3 wzieli udział w konkursie na " Moją książkę łamańców językowych" - "My book of tongue twisters". Otrzymaliśmy 31 wspaniałych prac. Gratulujemy wszystkim kreatywności!

            • Komunikat: Uwaga wścieklizna!

            • Szanowni Państwo,

              w województwie mazowieckim odnotowano przypadki wścieklizny wśród zwierząt wolno żyjących (m.in. lisów, nietoperzy, saren itp.) oraz domowych (np. kotów).